Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Radiodiagnostické oddělení (RDG)

Radiodiagnostické oddělení (RDG)

Základní informace

  • Nachází se v přízemí budovy A.
  • Nonstop služba.
  • Urologická, traumatologická a klasická skiagrafie.
  • Skiaskopicko-skiagrafické pracoviště (vyšetření zažívacího traktu, kontrastní vyšetření žil).
  • Sonografie, CT, mamograf.
  • 3D rekonstrukce snímků.
Primář RDG
MUDr. Ivo Šenkyřík
554 690 323 senkyrik.ivo@szzkrnov.cz
Vrchní sestra
Lenka Orságová
554 690 321 orsagova.lenka@szzkrnov.cz
Příjem žádanek

Více o oddělení

Charakteristika oddělení:

Oddělení je schopno provádět výkony podle potřeby 24 hodin denně. Disponuje dvěma skiagrafickými vyšetřovnami (pro vyšetření urologických, traumatologických pacientů a klasické skiagrafie) a jedním skiaskopicko-skiagrafickým pracovištěm (pro vyšetření zažívacího traktu, flebografii – kontrastní vyšetření žil). K dispozici má rovněž dvě sonografická pracoviště, CT pracoviště a mamografické pracoviště.

Oddělení je počítačovou sítí PACS propojeno s ostatními zdravotními zařízeními nemocnice. To umožňuje prohlížet snímky z CT, AG, skiaskopie a skiagrafie na pěti dalších pracovních stanicích RDG oddělení, na kterých je možno provádět i 3D rekonstrukce. Rovněž lze tato vyšetření prohlížet na počítačích všech oddělení a ambulancí nemocnice.

 

Spektrum péče:

Sonografické pracoviště umožňuje provádět celou škálu základních vyšetření (zaměření na břicho, pánev, měkké části apod.) a také dopplerovská vyšetření cév, biopsie a punkce pod sonografickou kontrolou. Sonografie je typ diagnostické metody využívající ultrazvuk, tedy mechanické vlnění bez nežádoucích vedlejších účinků. K vyšetření se používají ultrazvukové sondy a speciální vodní gely nanášené buď na sondu, nebo na vyšetřovanou část těla.

CT neboli tomografie je diagnostická metoda, která využívá rentgenové záření. CT pracoviště se bude v tomto roce modernizovat. Bude pořízen nový modernější CT přístroj, sloužící ke kvalitnímu vyšetření pacientů s menší radiační dávkou a poskytující vyšší kvalitu získaného obrazu. Poskytuje vyšší kvalitu obrazu a mimo standardní vyšetření umožňuje také speciální vyšetření pacientů s mozkovými cévními příhodami.

Mamografické pracoviště provádí vyšetření prsou (mamografie, stereotaxe, biopsie) každý pracovní den. V roce 2020 byl pořízen mamografický přístroj s přímou digitalizací, který slouží ke kvalitnímu vyšetření většího počtu pacientek s minimální radiační dávkou a vyšší kvalitou získaného obrazu. Snímky jsou ihned k dispozici vyšetřujícímu lékaři a lze je elektronicky posílat.

 

Operační sály:

V květnu bylo zprovozněno nové C-rameno (mobilní rtg skiaskopický přístroj pro rentgenové vyšetření během operace).

Hlasuj v anketě
nejlepší nemocnice
roku 2024