Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Praktický lékař pro děti a dorost

Základní informace

Vítáme Vás na stránkách ordinace praktického lékaře pro děti a dorost v Krnovské nemocnici.

Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození, do dosažení 19 let.

Registrujeme nové pacienty.

 

  • Ambulance se nachází ve 3. patře budovy C.
  • Poskytujeme očkování proti koronaviru dětem od 5 do 16 let. Zájemci se mohou hlásit na tel. č. 554 690 250, event. psát na mail: pldd@szzkrnov.cz
  • Nadále platí požadavek předchozího objednání k vyšetření a ošetření nemocných. Minimalizujeme tím kontakty s ostatními nemocnými.
  • Podle epidemiologické situace – při nařízení nošení respirátorů: do ambulance vstupujte s respirátorem kryjícím nos i ústa (neplatí pro děti do 2 let). Dodržujte, prosím, omezení doprovodů – jeden doprovod k jednomu dítěti.

E-recept

Objednání

Ordinační hodiny

 

Pro nemocné

Poradna a preventivní prohlídky

Pondělí

9:00 – 10:00

11:00 – 13:00

Úterý

15:00 – 17:00

13:00 – 15:00

Středa

9:00 – 10:00

12:00 – 15:00

Čtvrtek

13:00 – 15:00

10:00 – 12:00

Pátek

11:00 – 13:00

Více o ambulanci

Nejčastější akutní problémy:

  1. Teplota

Nejpřesnější měření teploty je v konečníku. U kojenců dávejte této metodě přednost. U starších dětí je možno měřit v podpaží. Používejte digitální nebo stupnicové teploměry s pružnou špičkou. Bezkontaktní a ušní teploměry jsou méně spolehlivé. Naměřené hodnoty považujte za orientační.

Při teplotě více než 38,5 °C v konečníku, či 38 °C v podpaží, je nutno začít teplotu srážet.

Metody: fyzikální chlazení – zábaly na končetiny nebo trup, prostěradlem namočeným do vody o teplotě cca 25 °C, měníme cca co 15 minut, celkem 3x nebo provedeme vlažnou koupel či sprchu.

Podávání léků:

Střídejte léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) a ibuprofenu (Brufen, Ibalgin, Iprofenex), vždy v dávce 10 mg/kg. Každý z těchto léků můžete podat 3xdenně.

Při zvracení podávejte ve formě čípků (u kojenců má tato forma přednost i bez zvracení), jinak v sirupu, u starších dětí tablety.

NEDÁVEJTE LÉKY S OBSAHEM KYSELINY ACETYLOSALICYLOVÉ – Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin apod.

Teplotu kontrolujte co hodinu do poklesu I VE SPÁNKU.

Je-li pokles po podání léku nedostatečný nebo ještě před úpravou znovu stoupá, zopakujte zábaly či sprchu a pak podejte lék, který je při střídání na řadě.

Sledujte celkový stav dítěte – po poklesu teploty by se mělo chovat zvykle a jeho chování a vnímání by nemělo být změněno.

 

  1. Kojenecká kolika

Je to i několik hodin trvající interval provázený obtížně utišitelným pláčem, kroucením, přitahováním nožiček k bříšku, napjatým bříškem, zrudnutím v obličeji. Často dochází k odchodu plynů a stolice.

Frekvence kojeneckých kolik je minimálně 3x v týdnu. Záchvaty křiku se obvykle objevují pozdě odpoledne a večer, nezávisí na stravě kojence, obvykle se objevují mezi 2. týdnem a 2. měsícem života.

Zpravidla je příčina nejasná. Může být projevem potravinové intolerance nebo alergie (nejčastěji problémy způsobuje bílkovina kravského mléka), gastroezofageálního refluxu, poruchy střevní mikroflory, špatné techniky kojení a napolykání vzduchu, poruchy vyprazdňování (zácpa), ale i vlivy psychosociální – vycítí stres z chování rodičů, napětí v rodině.

Opatření – vyloučit organickou příčinu – vyšetření lékařem, kojení podle chuti kojence, péče o případné opruzeniny, eliminovat rušivé situace v rodině, klidný intenzivní kontakt s kojencem, eliminační dieta maminky (vyloučení mléka a mléčných výrobků, nadýmavých jídel apod.)

 

  1. Bolesti v krku

Nejčastěji je spojená s nachlazením – virózou a zánětem v horních cestách dýchacích. Postačí kontrolovat teplotu, aplikovat nosní kapky a nechat cucat pastilky k desinfekci sliznice – Neo-angin (menším dětem ve formě lízátka), Septofort, Septolette (bez cukru vhodné i na večer po čištění zubů). Pokud se bolest zhoršuje, stoupá teplota a zvětšují se uzliny na krku, je riziko angíny, proto vyhledejte lékaře.

 

  1. Rýma

Neprůchodnost nosu způsobená otokem sliznice nebo hromaděním sekretů může být příčinou závažných komplikací. Na začátku se zhorší průchodnost nosu otokem – účinné jsou nosní kapky obsahující látky k „oplasknutí“ sliznice (Nasivin, Otrivin – různé koncentrace podle věku), přidá se vodnatá a postupně hlenová či hnisavá sekrece.

Nejdůležitějším opatřením je udržovat nos průchodný – odsávat, větší děti smrkat a do prázdného nosu kapat nosní kapky. Ty s obsahem účinné látky postačí 3x během dne a 1x v noci (probudí-li se potížemi s dýcháním), v mezičase je vhodné zvlhčovat nos a usnadnit očistu nosu vykapáváním mořskou vodou či Vincentkou. Kapky ve formě spreje jsou vhodnější.

U kojených dětí či dětí živených z lahve je nutné vyčistit nos před jídlem. S ucpaným nosánkem nemohou sát.

 

  1. Bolesti břicha

U dětí se může vyskytnout bolest břicha při každém nachlazení nebo po požití nadýmavých jídel. Je-li bolest mírná, spíše v levé polovině břicha, předcházela dietní chyba či požití nadýmavého jídla a není provázeno teplotami – může pomoci klidový režim, dieta, podání léků ke snížení plynatosti střeva (Espumisan nebo Sab simplex,…).

Jsou-li bolesti výrazné, budí dítě ze spánku, jsou provázeny dalšími příznaky (teplota, přítomnost krve v moči, ve stolici, předcházel pád) nebo se v pravidelných intervalech a se zesilující intenzitou vrací, vyhledejte lékaře. Je nutno vyloučit náhlou příhodu břišní.

 

  1. Průjem, zvracení

Nejčastější příčinou je virová infekce, méně často bakterie. Lehčí průběh mívají zažívací potíže po dietní chybě a neinfekční průjem spojený s užíváním antibiotik. Může být spojen se zvracením.

Soustřeďte se na:

  • kontrolu teploty a její snižování, pokud je nad 38 °C(viz kapitola teplota)
  • dostatečný příjem tekutin – nenuťte do jídla, nabízejte neperlivé minerálky (Mattoni, Korunní), při zvracení by měly být ledové a po troškách (každých 5 minut 1 čajovou lžičku) nebo rehydratační roztok, který pořídíte v lékárně (Kulíšek, Vodníček, Enhydrol...)

Pokud nezvrací, můžete dávat čaj a lehkou stravu:

  1. den vyloučíme mléko a mouku. Nabídněte banán, jablečnou přesnídávku, mrkvové pyré.
  2. den suchar, suchý rohlík, těstoviny, brambory, rýži nebo nemléčnou rýžovou kaši ve vodě.
  3. den vývar zcela bez tuku s namačkanou mrkví, těstovinami, kuřecí maso, brambory, na rohlík žervé a šunku.

Postupujeme podle frekvence a konzistence stolice. Dietu povolíme vždy až po zlepšení. 

Kojené děti – nepřestávejte kojit, mateřské mléko nevylučujte.

Po celou dobu dávejte probiotika (Biopron, Enterol,…) – u kojenců v kapkách (Probiotické kapky 1x denně 6 kapek), u starších dětí kapsle – obsah se vysype na lžičku s kašovitým pokrmem.

 

  1. Zácpa

Znamená změnu charakteru či frekvenci stolic. Stolice je tužší než obvykle a vyprazdňování není pravidelné. Doprovází změnu stravy, změnu prostředí (psychogenní složka je u dětí velmi častá, např. ve školce či ve škole, kdy se děti snaží oddálit vyprazdňování „až na doma“). Odchod tuhé stolice může být provázen bolestí či poraněním konečníku a následně se děti vyprazdňování o to více brání.

Je nutno zajistit dostatečný příjem tekutin (džus, kompot), nestravitelných zbytků (vláknina – ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, ovesná kaše místo krupičné).

Nejdůležitější je od útlého věku trénovat pravidelný režim vyprazdňování.

Léky vám budou předepsány po vyšetření lékařem, který musí vyloučit organickou příčinu.

 

  1. Úrazy

Nejdůležitější je PREVENCE – ve vybavení domácnosti, při běžných denních činnostech i ve volném čase a při sportu.

Popáleniny – nejčastěji se jedná o popáleniny horkou vodou, kávou, čajem, polévkou.

Opatření:

  1. Svlékneme oděv nasáklý horkou tekutinou,
  2. chladíme studenou vodou – sprcha, omývání, obklady – cca 10–15 minut (pozor na podchlazení), při popálení dutiny ústní dáme cucat ledovou kostku,
  3. jsou-li popáleny ruce, sundáme prstýnky,
  4. podáme lék od bolesti, sterilně kryjeme a vyhledáme lékaře.

Nebezpečné jsou popáleniny v obličeji a krku, na genitálu, na dlaních, ploskách nohou, popáleniny, které jsou cirkulárně po celém obvodu končetiny, úrazy elektrickým proudem a hluboké popáleniny s puchýři eventuálně s příškvary.

Potřísnění žíravinou

  1. Odstranit z dosahu, svléci oděv tak, abychom nepotřísnili „čistá“ místa, raději rozstřihnout.
  2. Omýt potřísněná místa, je-li poraněna sliznice dutiny ústní, nechat vypít skleničku vody či mléka, NEVYVOLÁVEJTE ZVRACENÍ!
  3. Vezměte látku v originálním balení s sebou a ihned zajistěte lékařskou péči.

 

  1. Otrava
  • Není vhodné paušální vyvolávání zvracení ani podávání antidota, kromě požití léků nebo jedovaté rostliny.
  • Zjistěte, co dítě snědlo, kolik toho snědlo, v případě požití rostliny či plodu se snažte zjistit jeho botanický název, kdy k požití došlo a volejte k nám nebo na toxikologické informační středisko, které zajišťuje v nepřetržitém provozu celorepublikovou telefonickou lékařskou informační službu. Budou se vás dále ptát na váhu dítěte, jeho aktuální stav a přesnou identifikaci – rodné číslo a zdravotní pojišťovnu.

Telefonní linky 224 91 92 93  nebo 225 91 54 02

 

Služby:

  1. Laktační poradna

Naprostá většina maminek nemá s technikou kojení žádné potíže. Pomůžeme těm, které potřebují vyřešit problém. Ten je většinou přechodný, nezávažný (špatná technika kojení, krátké intervaly mezi kojením, bolesti bradavek apod.) a bylo by škoda, kdyby vedl k omezení či ukončení kojení. Podporujeme a vedeme maminky i v období přechodných růstových spurtů kojenců a období přirozeného úbytku mateřského mléka. Našim cílem je udržet plné kojení po dobu 5-6 měsíců a pak s příkrmy klidně do 2 let věku dítěte.

Při vyšetření v poradně provedeme kontrolované kojení (zkontrolujeme jednotlivou nakojenou porci), pokud potřebujete, zapůjčíme Vám elektrickou odsávačku mateřského mléka.

Kontakt: 603 557 269

 

  1. Návštěvní služba

V indikovaných případech poskytneme zdravotní péči ve vlastním sociálním prostředí pacienta (tedy doma nebo např. v zařízení sociálních služeb), a to zejména v případech, kdy se pacient s ohledem na svůj zdravotní stav nemůže dostavit do ambulance a poskytnutí zdravotní péče tímto způsobem je s ohledem na její charakter možné.

Druhou možností je vystavení příkazu ke zdravotnímu transportu, jestliže zdravotní stav neumožňuje dopravu k lékaři běžným způsobem, bez použití dopravní zdravotní služby. Pacienta pak dopraví k lékaři a následně i od něj převozová sanitka.

Nejčastěji v praxi jde o návštěvu novorozence k provedení 1. komplexního vyšetření – podle předchozí dohody s rodiči.

Vše předem telefonicky dohodneme.

 

  1. Distanční péče

Možnosti distanční péče – telefonická konzultace – je vhodná při neakutních stavů, někdy se na ní dohodneme jako na formě průběžné kontroly.

 

Personál:

Lékař: MUDr. Marie Žaloudíková

  • 1988 – absolvování pediatrického směru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně (dříve Univerzita Jana Evangelisty Purkyně)
  • 1992 – atestace I. stupně z pediatrie
  • 1999 – atestace II. stupně z pediatrie. Členka České pediatrické společnosti, České lékařské komory.
  • 1988 – 1990 - sekundární lékař na dětském oddělení nemocnice Bruntál
  • 1991 – dosud – dětské oddělení SZZ Krnov.
  • 1995 – 1999 – vedoucí lékař dětské JIP
  • 2000 – 2004 – zástupce primáře oddělení
  • 2005 – 2019 – primářka dětského oddělení

Dětská sestra:  Daniela Gelnarová

  • 1985 – ukončení studia na Střední zdravotnické škole v Krnově, obor dětská sestra
  • 1985 – 1990 – dětské oddělení SZZ Krnov
  • 2005 – 2022 – ortodontická ambulance MUDr. Jiří Halíř
  • 2022 – dětské oddělení SZZ Krnov, dětská sestra v ambulanci PLDD

 

Smlouvy s pojišťovnami:

Máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

111

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

201

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

205

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

207

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

209

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

211

Revírní bratrská pokladna

213