Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu

V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu

Centrální urgentní příjem (CUP) Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov čeká v následujících měsících kompletní přestavba. Jejím cílem je modernizace a rozšíření tohoto významného pracoviště. Pacienti a návštěvy musí již od těchto dní počítat se stavebním ruchem v blízkosti vjezdu do nemocnice.

Významná investice

Vedení nemocnice o potřebě rozšířit a modernizovat urgentní příjem začalo mluvit již v době covidové pandemie, kdy se opakovaně ukázala nedostatečná kapacita pracoviště. „Současný urgent byl v provozu bezmála dvacet let. V době kdy vznikal, plně fungovala nemocnice v Bruntále a svojí kapacitou stačil. Dnes je jediným pracovištěm tohoto typu v okrese a často se i mimo období pandemie stává, že jsou jeho tři lůžka obsazena a další pacienty, které přivezou záchranky, musí zdravotníci ošetřovat u stěn na provizorních lůžkách. Samozřejmě ani prostory pro personál a zázemí neodpovídají současným potřebám, proto považujeme přestavbu urgentního příjmu za jednu z priorit,“ uvedl ředitel SZZ Krnov MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Peníze od kraje

Nemocnice na přestavbu a rozšíření urgentu získala podporu a finance u svého zřizovatele – Moravskoslezského kraje. Nové pracoviště bude mít 8 lůžek /současné má pouze 3/. „Minulý rok jsme v rámci výjezdní porady rady kraje navštívili krnovskou nemocnici. Pan ředitel Václavec nás při prohlídce vzal na stávající urgentní příjem a ukázal nám jeho nedostatky. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že je velmi důležité mít v moderní nemocnici kvalitní a dostatečně velký urgent, kam vozidla záchranné služby sváží pacienty z celého okresu. Věřím, že tuto investici a stavbu ocení nejen pacienti, ale i samotní zdravotníci, pro které chceme co nejlepší možné podmínky včetně zázemí,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Důležitou zprávou je, že se nemocnice pokusí na část investice získat dotaci z IROP. „Moc děkuji kraji, že je připraven stavbu profinancovat. Očekáváme, že by v letošním roce mohl být vyhlášen dotační titul týkající se urgentních příjmů. Z něj se pokusíme získat prostředky na spolufinancování této důležité přestavby,“ podotkl ředitel Ladislav Václavec.

Patro navíc

Nad urgentním příjmem navíc vznikne patro s několika pokoji, které budou navazovat na interní oddělení. „Tyto čtyři pokoje budou s velkou pravděpodobností fungovat jako izolační pokoje, na které můžeme umístit až osm pacientů s různými vysoce nakažlivými onemocněními (chřipka, covid),“ doplnil Ladislav Václavec.

Veřejná zakázka

Na přestavbu CUP vypsala nemocnice již v minulém roce veřejnou zakázku. Stavební část za 28 milionů korun bez DPH bude na základě výsledků výběrového řízení realizovat společnost První KEY-STAV, a. s. Ta v nemocnici postavila před lety lékárnu pro veřejnost s onkologií a metabolickým centrem. A nyní realizuje také projekt přístavby rehabilitace s vybudováním rehabilitačního respiria a parčíkem. „Ve veřejných zakázkách je rozhodujícím faktorem cena zakázky a také potřebné reference. Dodavatel nás ujistil, že má dostatek lidí, aby zvládl v nemocnici realizovat obě zakázky. Stavební práce v rámci přestavby CUP by měly trvat devět měsíců. Nejen pacienti, ale také zdravotníci se budou prakticky až do konce roku setkávat s různými typy omezení. Proto všechny prosíme o zvýšenou opatrnost v blízkosti stavenišť,“ sdělila provozně-technická náměstkyně nemocnice Ing. Alena Motlíčková.

Pozor na záchranky

Tím, že došlo k záboru veřejného prostranství před stávajícím urgentním příjmem, začnou do nemocnice „záchranky“ – vozidla Zdravotnické záchranné služby MSK – navážet pacienty náhradními trasami, které budou dobře označeny.

Hledá se primář

Centrální urgentní příjem je důležitým pracovištěm, kde Zdravotnická záchranná služba MSK přiváží pacienty do nemocnice. Ty si následně přebírá tým nemocničních zdravotníků a pacienty rozděluje dle diagnóz pro jednotlivá oddělení. Vedení nemocnice před několika dny vypsalo výběrové řízení na funkci primáře CUP s nástupem dle dohody. „Podmínky jsou zveřejněny na webu nemocnice. Může to vypadat, že hledáme předčasně, ale není tomu tak. Chceme, aby budoucí primář mohl promluvit do přístrojového vybavení budoucího CUP a také do zázemí. Žádosti mohou lékaři podávat písemně do konce března 2024. V dubnu by se měly uskutečnit pohovory,“ informoval personální náměstek nemocnice Bc. Jiří Krušina

Všechny aktuality
Hlasuj v anketě
nejlepší nemocnice
roku 2024