Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa

Diamantový, tedy nejvyšší, status za vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP) převzal tým Iktového centra krnovské nemocnice. Prestižní certifikát mezinárodní asociace European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative řadí krnovské iktové centrum mezi světovou špičku.

Hra o čas

Cévní mozková příhoda, lidově řečeno mrtvička, je náhlou poruchou krevního oběhu mozku. Ischemická forma vzniká ucpáním mozkové tepny. Je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Bez rychlé lékařské pomoci hrozí trvalá invalidita, ztráta řeči nebo zraku, poruchy paměti a další dlouhodobé nebo trvalé následky. „Abychom mohli zahájit léčbu trombolýzou, neboli podat lék, který rozpustí krevní sraženinu, musí se pacient dostavit ihned po vzniku prvních příznaků. Nejpozději do 4,5 hodiny od těchto prvních příznaků mozkové příhodce je nutné zahájit léčbu. Splňovat musí i další náročná kritéria. V nemocnici se nám podařilo díky urgentnímu příjmu a přesně naučeným postupům zkrátit čas od přijetí pacienta, provedení potřebných vyšetření a podání speciálního léku z 55 minut na průměrných 20 minut. Náš rekord v podání trombolýzy od příjezdu pacienta je 12 minut. Za tu dobu je třeba pacientovi udělat a zjistit výsledky krevních odběrů a provést vyšetření mozku a cév zásobujících mozek na CT přístroji, které se musí také vyhodnotit. Následně se podává speciální lék, který sraženinu začne rozpouštět,“ popsal laicky podání trombolýzy vedoucí lékař Iktového centra neurologického oddělení SZZ Krnov MUDr. Andrej Billý.

Špičkové pracoviště

Krnovská nemocnice nepatří mezi největší, přesto některá její pracoviště udávají trendy napříč republikou i Evropou. Právě Iktové centrum získává ocenění dlouhodobě. „Před mnoha lety, když jsme získali první ocenění nezávislé mezinárodní asociace, jsme se rozhodli, že se pokusíme standard udržet, případně zlepšit. To se nám opakovaně povedlo. Pořízení magnetické rezonance před 4 lety a letos i nového CT za bezmála 30 milionů korun zrychlilo a zpřesnilo diagnostiku. Pacientům budeme nadále rychle podávat speciální lék, ale zároveň hlídat, aby následná rehabilitace, práce celého týmu včetně logopeda odpovídala nejvyšším standardům. Děkujeme mezinárodní asociaci za krásný certifikát, ale je třeba říci, že patří také kolegům z urgentního příjmu, RDG oddělení, centrální laboratoře, rehabilitace a dalším, jejichž rychlá a přesná práce má na léčbu pacientů s CMP vliv,“ uvedl primář neurologického oddělení MUDr. Marek Knapčík.  

Udělení prestižního certifikátu těší vedení nemocnice. „Celou dobu se snažíme pro pacienty z našeho regionu zajistit co nejkvalitnější zdravotní péči. Jsem nesmírně rád, že naše Iktové centrum opět získalo od nezávislé mezinárodní asociace nejvyšší možné ocenění. Týmu iktového centra, potažmo všem z neurologického oddělení, patří velké poděkování,“ dodal ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Úspěšnou léčbu ischemické cévní mozkové příhody má za sebou také paní Jana z Bruntálu, která na Iktovém centru v Krnově strávila týden. „Udělalo se mi doma slabo, motala jsem se a nakonec omdlela. Bratr na nic nečekal a autem mě odvezl do krnovské nemocnice. Moc děkuji lékařům i sestřičkám, všichni se tu o mě perfektně starali. Byla to velká lekce, člověk si začne opravdu vážit zdraví, až když se něco stane,“dodala pacientka.

 

Pozn.: Iktové centrum v krnovské nemocnici zahájilo provoz v roce 2011 jako jedno z prvních pracovišť v ČR. Léčbu cévní mozkové příhody trombolýzou podstoupil první pacient již o pět let dříve. Mezinárodní asociace ESO sdružuje více než 1500 obdobných pracovišť po celém světě. Při hodnocení iktových center komisaři posuzují celkovou péči o pacienta. Pro zisk certifikátu tak je důležitá nejen rychlost podání trombolýzy, ale také míra a komplexnost péče.

Všechny aktuality
Hlasuj v anketě
nejlepší nemocnice
roku 2024