Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Mladá slečna po uštknutí zmijí skončila v krnovské nemocnici

Mladá slečna po uštknutí zmijí skončila v krnovské nemocnici

 

Ve skutečné drama se změnila poklidná rodinná procházka poblíž Vrbna pod Pradědem. Osmnáctiletou dívku uštkla na lesní cestě do nohy zmije. Místo turistiky v Jeseníkách prožila uplynulý víkend v péči lékařů na jednotce intenzivní péče krnovské nemocnice.

„Mladá pacientka znenadání ucítila bolest, jako by ji něco bodlo do nohy. Podívala se k zemi a zahlédla v pohybu menšího hada s klikatou čárou na hřbetě,“ popsal událost mluvčí krnovské nemocnice František Kuba.

Svědkům bylo jasné, že dívku had uštknul, takže potřebuje akutní lékařskou pomoc. Proto přivolali rychlou záchrannou službu. Záchranáři po prvotním ošetření dívku převezli do nemocnice v Krnově, kde byla vzhledem k věku umístěna na jednotku intenzivní péče pediatrického oddělení. „Mladá pacientka měla v místě hadího kousnutí na vnitřní straně nohy zvětšující se otok. Měla štěstí, jelikož se podle jejího vyprávění jednalo o menšího hada, a jedu se do rány dostalo jen malé množství. Hlavní reakcí jejího těla na zmijí jed byla nevolnost a bolesti břicha,“ pokračoval mluvčí nemocnice.

Zdravotníci uklidnili příbuzné dívky s tím, že si ji v nemocnici ponechají na pozorování. „Léčba pacientky podáním antihistaminik a kortikoidů byla úspěšná. Po třech dnech byla propuštěna do domácího ošetřování,“ dodal mluvčí František Kuba k prvnímu letošnímu uštknutí zmijí na Krnovsku a Bruntálsku.

Toxikologické informační středisko poradí

Přestože tento případ mladé dívky měl šťastný konec, je varováním, abychom byli při pohybu v přírodě připraveni na setkání s hadem a dokázali správně zareagovat na zmijí uštknutí.

Vyplatí se mít v mobilu uložené jak číslo na známou tísňovou linku 155 pro přivolání záchranářů, tak kontakty na Toxikologické informační středisko 224 915 402 nebo 224 919 293, kde specialisté na otravy poskytují konzultace lékařům i laické veřejnosti. Uštknutí zmijí obecnou není v ČR příliš časté. Dochází k němu v řádu desítek případů ročně. Každé kousnutí zmijí navíc neznamená vždy intoxikaci,“ informuje vedoucí lékař Toxinologického centra MUDr. Jiří Valenta. Toxinologie je jednou z disciplín toxikologie, která se zabývá živočišnými jedy. 

Zmije častěji uteče, než kousne

Asi ve čtvrtině případů útoku na člověka zmije použije takzvané suché kousnutí bez vypuštění jedu. Zmijí jed je primárně určený pro lov, takže nemusí být nutně použitý při obraně před člověkem, který hada vyrušil. Přirozenou a nejčastější reakcí zmije obecné na setkání s člověkem je útěk. Mnohem častější bývá kousnutí od užovky hladké, která razantně aktivně zaútočí na narušitele svého teritoria, ale nemá v zubech jed. Lékařům pomůže, pokud se svědkům podaří hada vyfotit, protože zmije obecná a užovka hladká jsou si vzhledově dost podobné.

Uštknutí je bolestivé a vyvolá otok

Uštknutí zmijí popisuje MUDr. Jiří Valenta na webu Toxikologického informačního střediska: „Po uštknutí jsou v místě patrné dvě drobné ranky po jedových zubech hada, většinou bolestivé a někdy lehce krvácející. Od sebe jsou vzdáleny asi 8-12 mm podle velikosti hada. Může se také stát, že se zmije nezakousne oběma jedovými zuby a na kůži se objeví ranka jedna, případně pouze škrábnutí. Pokud dojde alespoň k minimálnímu vstříknutí jedu, rána je bolestivá a okolí začne otékat. Otok může postupovat a později bývá doprovázen zduřením místních lymfatických uzlin, bolestí a pocitem napětí v končetině. Maxima většinou dosahuje do 48 hodin.“

Prvními příznaky intoxikace zmijím jedem bývá nevolnost, zvracení, pocení, zvýšená teplota a žízeň. Stav může být provázen bolestmi břicha a průjmem. Tyto symptomy mohou přetrvávat 48 hodin. V závažnějších případech dochází k poklesu krevního tlaku, selhávání oběhového systému a případně ke ztrátě vědomí. Nebezpečnější může být prudká alergická reakce na některé složky jedu zmije obecné. K závažné reakci organismu, která ohrožuje základní životní funkce, dochází jen vzácně.

„Při rozvoji známek intoxikace a v případě uštknutí dětí, se doporučuje povolat zdravotnickou pomoc, nejlépe rychlou záchrannou službu. I v případě, kdy se nerozvinou příznaky intoxikace, je vhodné navštívit zdravotnické zařízení. Nikdy nelze vyloučit pozdější nástup příznaků intoxikace včetně závažnějších, i když se v počátku nemusí projevit, nebo pouze velmi mírně,“ dodává MUDr. Jiří Valenta s tím, že při kousnutí hadem je navíc nutné protitetanové očkování.

 

Další tiskové zprávy