Rozšiřování Českého národního registru dárců dřeně podporují v současnosti akce „Nejen pro Madlenku“ po celé republice. Do krnovské nemocnice se 24. dubna přišlo zaregistrovat 55 potenciálních nových dárců. Bylo mezi nimi mnoho zaměstnanců nemocnice i studentů krnovských škol. Nábor přišli podpořit také dva Krnované, kteří mají s registrem dárců silnou osobní zkušenost. Jeden se díky registru stal dárcem a druhý příjemcem kostní dřeně.
Během náborové akce se v respiriu krnovské nemocnice mohl do databáze dárců registrovat kterýkoliv zdravý člověk ve věku 18 – 35 let. Stačilo vyplnit dotazník a podstoupit odběr slin. Šance, že se v registru někdy objeví protějšek se shodnými transplantačními znaky a skutečně dojde k odběru kostní dřeně, je necelé jedno procento.
Dárcovství je naděje nejen pro Madlenku
Nábor probíhal v Krnovské nemocnici ve spolupráci s Českým národním registrem dárců kostní dřeně a díky dobrovolníkům z organizace Radost až na kost. Právě díky registru dárců našli svůj vzácný protějšek také dva Krnované. Dárce Karel Povolný a příjemce Ivan Kocmánek. Za jejich podporu akce Nejen pro Madlenku poděkoval ředitel Krnovské nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA: „Do nemocnice zavítali také dva vzácní lidé. Jedním z nich je pan Povolný. Před dvaceti lety se stal jedním z prvních českých dárců, jehož kostní dřeň již člověka zachránila. A dalším byl pro změnu pacient z našeho regionu, Ivan Kocmánek, kterého darovaná kostní dřeň vrátila do života. Z mého pohledu jsou hrdinové nejen dárci kostní dřeně, ale také krve či plazmy. A je třeba těmto obyčejným lidem, kteří chodí mezi námi, poděkovat. Za to, jak svým svědectvím pomáhají zdůrazňovat význam dárcovství."
Krnovan patří k prvním českým dárcům dřeně
Registr i transplantace dřeně jsou anonymní, dárce obvykle nezná pacienta, ani pacient dárce. Ani Karel Povolný tak netuší, komu před téměř dvaceti lety pomohl svou kostní dření. Celý život chodí darovat krev a plazmu. Jednou při čekání na transfuzní stanici zahlédl leták o dárcovství dřeně. Neváhal. Zaregistroval se s vědomím, že šance najít příjemce se shodnými transplantačními znaky je necelé procento. V jeho případě se příjemce překvapivě našel do týdne.
„Jsem zdravý jak řípa, takže dárcovství krve a plazmy byla vždy samozřejmost. K dárcovství dřeně jsem se ale nachomýtl jak slepý k houslím. Jen co jsem se zaregistroval, už mi volali, že mou dřeň potřebuje nějaký pacient, jestli bych zajel na odběr do Plzně. Tam jsem poznal legendárního hematoonkologa MUDr. Vladimíra Kozu, který zaváděl český registr dárců dřeně a prováděl u nás první transplantace. Před dvaceti lety to ještě byla úplná novinka, takže mě v Plzni dokonce hned po odběru natáčela televize,“ zavzpomínal Krnovan Karel Povolný.
Úspěšnost transplantací dřeně je vysoká
Krnovan Ivan Kocmánek díky transplantované dřeni před deseti lety překonal leukemii a uzdravil se. „Krev, plazma a dřeň dává naději nejen dětem jako je Madlenka, ale všem, kteří díky transplantaci nebo transfuzi dostanou šanci na plné uzdravení. Hluboce si vážím všech dárců, kteří zachraňují životy. Mám s tím osobní zkušenost, a právě proto dárcovství podporuji,“ doplnil Ivan Kocmánek.
Případy pacientů úspěšně vyléčených díky dárcovství dobře zná také vedoucí lékařka Hematologické ambulance SZZ Krnov. „Světový registr dárců má v současné době přes 42 milionů registrovaných dárců, český registr eviduje přes 140 tisíc. Pro pacienty s hemato-onkologickým nemocněním často není jiná možnost léčby než transplantace kostní dřeně. Proto také já chci poděkovat všem, kteří darováním krvetvorných buněk cizímu člověku dají naději na úspěšnou léčbu,“ uvedla hematoložka krnovské nemocnice MUDr. Natalija Rytiková s tím, že úspěšnost transplantací je vysoká. U dospělých pacientů téměř 80 % a u dětí až 90 procent.
Rozšíření registru podpořili lékaři, dobrovolníci i školáci
Náměstkyni pro léčebnou péči SZZ Krnov MUDr. Marii Žaloudíkovou potěšila lavina akcí, které na základě příběhu dvouleté Madlenky organizují vstup do registru dárců kostní dřeně. „Před lety jsem prošla stážemi také na dětské onkologií. Byla jsem svědkem vzniku dárcovství kostní dřeně, které se tenkrát teprve rozjíždělo,“ zavzpomínala MUDr. Marie Žaloudíková a ocenila spolupráci zdravotníků s dobrovolníky na akci Nejen pro Madlenku.
Také Xenie Mráčková z dobrovolnické organizace Radost až na kost má na co vzpomínat. Před pěti lety v Krnově pořádala akci pro dvouletého slovenského pacienta Janka Bobeka, který byl podobným symbolem náborové kampaně jako je dnes Madlenka. Malý Janek tehdy našel dárce, uzdravil se. Xenie Mráčková je s jeho rodinou dodnes v kontaktu. „Tenkrát jsme v Krnově zaregistrovali hodně přes stovku potenciálních dárců. Ráda se od té doby do Krnova vracím díky skvělým lidem jako je Ivan Kocmánek nebo Veronika Svobodová Skorčíková, kteří nám se vším pomáhají,“ uvedla Xenie Mráčková.
Školáci z dětského pěveckého sboru Janáčkovo Brumendo se vzhledem ke svému věku ještě nemohou stát dárci dřeně. Do nemocnice přišli alespoň zazpívat, aby tým zdravotníků, dobrovolníků a potenciálních dárců prožil krásný den.