Pacienty i zdravotníky potěšila dobrá zpráva. Krnovská nemocnice pokračuje v nastoleném trendu rozšiřování a modernizace přístrojového vybavení. Tentokrát investovala dva miliony korun do pořízení moderního přístroje pro urologické oddělení SZZ Krnov. Takzvaný stepper umožňuje v krnovské nemocnici rozběhnout metodu transperineální biopsie při diagnostice karcinomu prostaty.
Primář urologického oddělení MUDr. Jan Pulcer, MBA připomíná, že karcinom prostaty je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění mužů. „Abychom mohli zavést tuto novou metodu na našem urologickém pracovišti, bylo nezbytné pořídit nový moderní stepper, včetně návazného softwaru, který umožňuje fúzní biopsii prostaty. To představuje investici v hodnotě kolem dvou milionů korun,“ uvedl MUDr. Jan Pulcer, MBA s tím, že s diagnostikou karcinomu prostaty má tým urologů SZZ Krnov bohaté zkušenosti.
Přednosti transperineální biopsie
V krnovské nemocnici se každoročně provádí kolem 250 biopsií z transrektálního přístupu. Touto metodou je odběr punkčních vzorků prostaty prováděn přes konečník, kdežto u transperineální biopsie prostaty je odběr vzorku realizován přes kůži v oblasti hráze.
„Díky biopsii zjistíme, zda v odebraném vzorku byla nádorová, nebo běžná tkáň. Metoda transperineální biopsie prostaty zatím nebývá rutinně prováděna pro vyšší technickou náročnost, a s tím spojené zvýšené pořizovací náklady, ale postupně nabírá na popularitě. Biopsii lze zrealizovat jak v celkové, tak i lokální anestezii. Transperineální biopsie přes hráz je pacienty velmi dobře tolerována. Záchyt karcinomu prostaty je srovnatelný u obou metod, nicméně u transperineální biopsie prostaty dosahuje vyššího záchytu karcinomu v anteriorní části prostaty, která bývá obtížně přístupná z transrektálního přístupu. Toto riziko je markantní zejména u větších prostat. Dále je výhodná u pacientů s vyšším rizikem infekcí či krvácení z rekta. Indikována je také u pacientů po předchozích negativních biopsiích z transrektálního přístupu, u kterých přetrvává podezření na přítomnost karcinomu prostaty,“ uvedl primář urologie MUDr. Jan Pulcer, MBA.
Kompatibilní s ultrazvukem a operačním stolem
Vedoucí oddělní zdravotnické techniky SZZ Krnov Ing. Petr Gabriel připomíná, že při rozšiřování nákladného přístrojového vybavení nemocnice je nejdůležitější kompatibilita. „Stepper včetně softwaru samozřejmě musí být kompatibilní jak s ultrazvukovou sondou, tak s operačním stolem či ultrazvukovým přístrojem, které se nacházejícím na pracovišti, kde se biopsie provádí,“ řekl Ing. Petr Gabriel a dodal, že díky novému přístroji nyní můžeme v krnovské nemocnici realizovat obě varianty vyšetření. Transperineální přes hráz i transrektální přes konečník.
„Pohyblivé rameno stepperu se fixuje k operačnímu stolu. Tím, že lékař nemusí ultrazvukovou sondu držet v ruce, může se soustředit a věnovat jen navigaci, zejména při precizně cíleném odběru vzorků prostaty. Také proto byl již minulý rok zakoupen nový ultrazvukový přístroj BK 5000, abychom mohli tuto metodu transperineální biopsie zavést na našem pracovišti,“ uzavřel MUDr. Jan Pulcer, MBA.
V Krnovské nemocnici má dlouhou tradici fúzní biopsie prostaty, která je založena na spolupráci urologického oddělení a magnetické rezonance. Zdvojení zdrojů při fúzní biopsii prostaty – digitální propojení dat z magnetické rezonance a ultrazvuku – umožňuje velmi přesné ohraničení podezřelých ložisek v tkáni prostaty a určení přesného rozsahu onemocnění.