Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Den lékáren nabídne měření tlaku, vyšetření nožní klenby a konzultace klinického farmaceuta

Den lékáren nabídne měření tlaku, vyšetření nožní klenby a konzultace klinického farmaceuta

Lékárna krnovské nemocnice se připravuje na 25. ročník Dne lékáren. Do této tradiční propagační akce se letos zapojí na 1 300 českých lékáren po celé republice. Zájemci, kteří ve středu 19. června navštíví krnovskou nemocniční lékárnu, si zde mohou nechat změřit tlak a puls nebo absolvovat vyšetření nožní klenby. Pokud užívají léky, mohou se předem objednat na  konzultaci s klinickým  farmaceutem. Mohou s tímto odborníkem individuálně probrat užívání svých léků, aby léčba byla co nejúčinnější a zbytečně nezatěžovala organismus. Klinický farmaceut doporučuje konzultaci všem, kdo užívají více než pět léků a k tomu různé doplňky stravy.

Akce představí práci personálu lékárny

Den lékáren vyhlašuje Česká lékárnická komora, aby upozornila na záslužnou práci našich lékárníků,  farmaceutických asistentů, sanitářů a dalších zaměstnanců. „Žádná lékárna nemůže fungovat bez lékárníka, ten musí být v lékárně po celou pracovní dobu. Zároveň mohou pacienti za výdejní plochou vidět i farmaceutické asistenty, kterým se dříve říkalo laboranti. I tato profese vyžaduje specifické, vyšší odborné nebo středoškolské, zdravotnické vzdělání a odborné dovednosti,“ uvedl za organizátory Dne lékáren prezident České lékárnické komory, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Návštěvníci krnovské nemocniční lékárny se například dozví, že zde personál léčiva nejen vydává, ale také připravuje. Informuje pacienty o jejich správném uchovávání a užívání.  Poradí klientům při výběru zdravotnických pomůcek a nabídne možnost zkoušení v diskrétní kabince.

Objednejte se na lékovou konzultaci

Farmaceut je odborník, který se celoživotně vzdělává. Krnovská nemocniční lékárna nabídne edukaci také veřejnosti. Při měření krevního tlaku a pulzu se zájemci dozví o riziku arteriální hypertenze. Při vyšetření nožní klenby může návštěvník sledovat, jak otiskem chodidla na podložce vznikne takzvaný planogram, a co všechno z něj odborník dokáže vyčíst. Vedoucí nemocniční lékárny PharmDr. Kateřina Vašířová upozorňuje, že na měření krevního tlaku a vyšetření nožní klenby není potřeba se objednávat, ale zájemci o lékovou konzultaci se musí předem osobně přihlásit v lékárně nebo e-mailem na klinicky.farmaceut@szzkrnov.cz.

Klinický farmaceut

Kliničtí farmaceuti posuzují medikace pacientů a navrhují změny, aby léčba léky byla co nejúčinnější a zároveň aby pacienta co nejméně zatěžovala. „Jsme rádi, že jsme v našem kolektivu přivítali v loňském roce klinickou farmaceutku. Předpokládáme, že se tento obor v našem zdravotnickém zařízení bude nadále rozvíjet.  Kliničtí farmaceuti například pomáhají lékařům stanovit optimální léčbu některými antibiotiky, která by při méně přesném dávkování byla buď méně účinná, nebo naopak by měla větší nežádoucí účinky,“ představila profesi klinických farmaceutů PharmDr. Kateřina Vašířová.

Měření krevního tlaku je prevence

Při měření krevního tlaku se zájemci dozví, proč se arteriální hypertenzi přezdívá „tichý zabiják“.  „Naši klienti si v rámci Dne lékáren mohou nechat zdarma změřit krevní tlak, aby prevencí a včasnou léčbou předešli závažným onemocněním. Příznaky dlouhodobě vysokého krevního tlaku jsou nenápadné a často skryté. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí. Podle statistik se s arteriální hypertenzí a přidruženými komplikacemi léčí po celém světě miliarda lidí.,“ vysvětlila význam měření tlaku PharmDr. Kateřina Vašířová.

Vyšetření nožní klenby

V nemocniční lékárně mohou klienti v rámci prevence absolvovat také vyšetření nožní klenby, protože  správné postavení nohou je základem zdravého pohybu. „Hodnocení obtisku chodidla neboli planogramu je jedna z nejjednodušších a nejúčinnějších metod pro posouzení plochonoží. Na měření krevního tlaku ani na vyšetření nožní klenby se nemusíte objednávat předem. Přijďte se rovnou nechat přeměřit ve středu 19. 6. do naší nemocniční lékárny,“ uzavřela PharmDr. Kateřina Vašířová.

 

Otevírací doba nemocniční lékárny pro veřejnost:

Po – Pá  7 -18 hod.

So         8 – 12 hod.

Kontakty :

Výdej receptů 554 690 486

Volný prodej 554 690 487

Zdravotnické prostředky 554 690 485

E-mail lekarna@szzkrnov.cz

Facebook NemocnicniLekarnaKrnov

 

Všechny aktuality
Hlasuj v anketě
nejlepší nemocnice
roku 2024