Sdružené zdravotnické zařízení Krnov ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a společností AL INVEST otevřelo v úterý 27. dubna nové očkovací centrum v Břidličné. To bude v provozu každý všední den od 08:00 – 16:00. Za směnu zde zvládnou naočkovat až 300 klientů.

S nápadem na otevření očkovacího centra v podhorské části okresu Bruntál přišel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška. „Do Břidličné i jejího okolí jezdím poměrně často, protože je zde nádherná příroda. Bohužel je v této oblasti hůře dostupná zdravotní péče. Do multioborové nemocnice v Krnově to mají lidé i přes hodinu jízdy. Proto jsem oslovil ředitele krnovské nemocnice, zda by zde nešlo vybudovat očkovací centrum. Ten nápad podpořil. Vhodné prostory zadarmo nabídl AL INVEST, který je největším zaměstnavatelem v této části regionu,“ sdělil Jan Krkoška.

Nelehký úkol

SZZ Krnov, které kromě akutní péče provozuje několik covidových jednotek, odběrové i očkovací centrum, se muselo poprat s personálním zajištěním nového očkovacího centra. „Protože najíždíme na běžný provoz včetně plánované operativy a zároveň se staráme o pacienty s covidem, tak je stávající personál maximálně vytížen. Protože považujeme vznik očkovacího centra v Břidličné za důležitý a vstřícný krok k občanům z této části regionu, podařilo se nám sehnat lékaře, zdravotní sestry i administrátory. Tempo očkování nyní bude závislé na dodávkách očkovacích látek,“ informoval ředitel SZZ Krnov MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Významné firmy

Očkovací centrum by v Břidličné nevzniklo bez společnosti AL INVEST – člen skupiny MTX Group, která nezištně nabídla a připravila vhodné prostory. „Očkovací centrum vzniklo v prostoru, kde se měly původně pořádat společenské akce. Považujeme za nesmírně důležité být nejen ekonomickým, ale také jistým morálním přínosem pro obyvatele zdejšího regionu, kde dlouhodobě působíme,“ uvedl předseda představenstva Ing. David Bečvář a pokračoval: „Prostory bude moci očkovací centrum bezplatně využívat tak dlouho, dokud to bude potřeba. Jen prosíme veřejnost, aby dodržovala bezpečnostní opatření v našem areálu. Přeci jen jsme průmyslový závod.“

K projektu se připojil také český nápojářský gigant KOFOLA, který dodá zdarma nápoje jak pro zdravotníky, tak pro naočkované občany. „Rozhodli jsme se tento neziskový, ale pro občany regionu důležitý projekt podpořit. Všem přejeme pevné zdraví a hodně sil,“ nechal se slyšet většinový majitel společnosti KOFOLA Jannis Samaras.

Rychlá realizace

Slavnostního otevření očkovacího centra se zúčastnilo také vedení Moravskoslezského kraje. Hejtman prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. ocenil rychlost realizace celého projektu: „Během pouhých tří týdnů se podařilo realizovat dobrý nápad, do kterého se zapojily také významné soukromé společnosti. Zprovoznění očkovacích center v odlehlých oblastech je velmi důležité, zvýší se tím dostupnost vakcinace v našem regionu. Vakcíny, které pro náš kraj dostáváme, jsou rozdělovány do všech okresů tak, aby bylo možné očkovat průběžně na celém území regionu, navíc má množství dávek přibývat. Proto jsem velmi rád, že se bude očkovat i v Břidličné na Bruntálsku. Všem, kteří se o vznik tohoto nového očkovacího místa zasadili, děkuji.“

bridl3

Očkovací centrum SZZ Krnov AL INVEST Břidličná je připraveno na plný provoz. Denně zde zvládnou naočkovat až 300 klientů.

bridl1

Provoz očkovacího centra SZZ Krnov AL INVEST Břidličná společně přestřižením pásky zahájili (zleva): náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví MUDr. Martin Gebauer, starosta Břidličné Miroslav Kladníček, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj Jan Krkoška, ředitel společnosti AL INVEST Ing. David Bečvář, hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., ředitel SZZ Krnov MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

bridl2

Mezi první naočkované klienty očkovacího centra SZZ Krnov AL INVEST patřil starosta Břidličné Miroslav Kladníček. Stejně jako další obyvatelé této části regionu vznik očkovacího centra ve firmě AL INVEST hodnotí kladně. Foto Jiří Krušina