Informace pro pacienty

Charakteristika oddělení

Metabolické centrum se od 11.11.2019 nachází v nové budově vedle vrátnice. Vchod se nachází vpravo od vrátnice. Skládá se z několika ambulancí zaměřující se na metabolické choroby a zajišťujeme komplexní péči o pacienty v této oblasti.
 
Endokrinologická ambulance se specializuje kromě klasických endokrinních chorob, kam patří zejména onemocnění štítné žlázy, dále onemocněni nadledvin, příštitných tělísek a poruchy hypothalamo-hypofyzárního systému, dále poruchy plodnosti, menstruačního cyklu a hirsutismus u žen a gynekomastie /zduření prsní žlázy/ u mužů.
Ambulance provádí prakticky všechny dostupné metody a testy v endokrinologii a sonografické vyšetření. Dále pak punkce pod sono kontrolou všech útvarů na krku a to zejména štítné žlázy, příštítných tělísek a uzlin. Některé z výkonů provádí pracoviště Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov jako jediné pracoviště v MS kraji a jako jedno z mála pracovišť v rámci ČR. Jako jediné pracoviště v Moravskoslezském kraji jsme zavedli do palety výkonů kromě punkce příštitných tělísek pod sonografickou kontrolou i sklerotizaci uzlů štítnice 96% alkoholem pod sonografickou kontrolou.
Lipidová a osteologická ambulance: v rámci projektu MedPed, kde jsme zařazeni jako specializované pracoviště, se snažíme zachytit pacienty s velmi vysokými hladinami cholesterolu a jiných lipidů, u kterých hrozí předčasné úmrtí na kardiovaskulární choroby. Zajišťujeme, pokud je zájem ze strany pacienta, i genetické vyšetření jemu a jeho příbuzným. Včasná léčba u těchto pacientů dokáže velmi výrazně prodloužit život a snížit riziko kardiovaskulárních chorob, zejména infarktů myokardu a cévních mozkových příhod apod. Dále pečujeme o pacienty s metabolickými onemocnění skeletu, zejména osteoporózou.
Objednat se do endokrinologické ambulance mohou pacienti osobně během ordinačních hodin, pokud je vyšetření akutní, domlouvá ho odesílající lékař a v indikovaných případech pacienta ošetříme přednostně.

Lékař:  Prim. MUDr.  Lukáš Burda                           Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sestry: Hana Vojčíková,  Bc. Tereza Vaculíková      tel. 554 690 328
      

Diabetologická ambulance se zaměřuje na komplexní péči o pacienty se všemi typy cukrovky, včetně edukace. Nabízíme pacientům kontinuální monitoring glykémie, péči a léčbu komplikací spojených s diabetem. Kromě cukrovky se zaměřujeme i na vyhledávání přidružených chorob jako je dna, hypercholesterolémie, osteoporóza a onemocnění štítné žlázy. Edukace probíhá pod dohledem školených sester v péči o diabetiky. Objednání je možné osobně a během ordinačních hodin, pokud je vyšetření akutní, domlouvá ho odesílající lékař a v indikovaných případech pacienta ošetříme přednostně.

Lékař.: MUDr. Miroslav Šuly                                  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sestry: Terezie Barčáková, Marie Šimonková       tel. 554 690 329

ordinační hodiny