Krnovská nemocnice otevřela nový program pro děti – preventivní saunování pod odborným dohledem

Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) nově zavedla preventivní program pro děti, který se s úspěchem využívá v cizině. Jde o pravidelné saunování dětí předškolního a mladšího školního věku, které přináší prokazatelné snížení nemocnosti malých pacientů. „Podle zahraničních zkušeností by mělo dojít ke snížení počtu prostonaných dnů až na polovinu, čímž se zkrátí doba onemocnění horních cest dýchacích i výskyt případných komplikací. Prokázán byl také příznivý vliv na léčbu astmatu,“ uvedla primářka dětského oddělení MUDr. Marie Žaloudíková.

Saunovani

Sauna je účinná díky cyklickému vystavování organismu teplotně výrazně rozdílnému prostředí s účelem vyvolat příznivou odezvu v metabolických, imunitních, funkčních i psychických procesech. „V souvislosti s možností saunování jsme oslovili ředitelky a ředitele všech mateřských škol na Krnovsku. Několik skupinek dětí z krnovských mateřských škol absolvovalo první sérii saunování a po krátké pauze nyní pokračují,“ uvádí primářka Žaloudíková.

Důležité je vybrat si pro dítě správnou saunu. Děti by se měly saunovat v malé skupině, se členy rodiny nebo se svými vrstevníky. Saunování by mělo být nabízeno v několika variantách a měly by ho podstupovat děti, které umí dát najevo svou libost i vyjádřit nesouhlas. Prohřívání většinou probíhá při teplotě 85°C po dobu 3-10 minut v závislosti na věku dítěte. „Ochlazování trupu a končetin se u dětí doporučuje sprchováním vlažnou vodou, naopak potápění v ledové vodě není vhodné. U dětí předškolního věku můžeme jen krátce polít záhlaví vlažnou vodou. Musíme dodržet relaxační fázi a doplnění tekutin. Saunování skupiny menších dětí by mělo probíhat pod dohledem zdravotníka,“ shrnula základní pravidla MUDr. Žaloudíková.

Saunovani

Česká republika podle ní zatím stále v saunování dětí zaostává. Návštěva sauny jednou za týden se přitom doporučuje dětem od tří let jako funkční součást zdravotní prevence. „Saunování českých dětí podle vzoru vyspělých společností je novou budoucností preventivních programů veřejné ochrany zdraví v Česku. Slouží kromě získávání návyků zdravého životního stylu také k rozvoji duševní pohody, psychické zdatnosti a odolnosti. Dítě se učí zvládnutí osobní hygieny, dietního i pitného režimu,“ dodává primářka Žaloudíková.

Využívání sauny je celoroční záležitost. „Zahájíme-li saunování v období nástupu podzimu a zimy, nemůžeme již čekat jeho preventivní účinek na vznik a průběh akutních viróz horních cest dýchacích. Vycházíme ze zjištění, že zhruba po dobu 1 týdne trvá příznivý účinek na obranyschopnost, proto by měly být intervaly víceméně pravidelné,“ vysvětlila primářka. Cyklus saunování je přerušován na období nemoci a rekonvalescence, pauza by měla trvat stejnou dobu, jako byla akutní fáze nemoci.

Rodiče dětí se mohou na možnost saunování informovat u ředitelek mateřských škol, základních škol, vychovatelek v družinách nebo přímo na dětském oddělení SZZ Krnov, tel.: 554 690 421. Je možné využít i saunování dětí v doprovodu rodičů.

<< Zpět

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--