Krnovská porodnice získala ocenění v projektu Přirozený porod

TISKOVÁ ZPRÁVA, 22. listopadu 2017

Porodníci gynekologicko-porodnického oddělení krnovské nemocnice (Sdruženého zdravotnického zřízení Krnov) získali ocenění v projektu Přirozený porod v porodnici (PPP).  Porodnice, která se do projektu zapojila už podruhé, si tento týden (21.11.) odnesla Certifikát spokojená rodička, tedy nejvyšší dosažitelné ocenění. Obdobného uznání se jí dostalo i loni. Od počátku se projektu účastnilo celkem 20 porodnic. V letošním hodnocení porodnic získala krnovská porodnice jako jediná ocenění ve všech kategoriích - za vstřícný přístup k rodičkám, za šetrnou medikaci při vedení porodů, spokojená rodička a ocenění za vzornou spolupráci na projektu.

Hodnocení v projektu PPP se týká vstřícného přístupu, šetrné medikace a celkové spokojenosti maminek. Nejvyšší kategorií je Certifikát spokojená rodička. „V porodnici mohou maminky rodit bezpečně a současně přirozeným způsobem, bez lékařských zásahů, nebo jen s minimem vstupů zdravotníků do průběhu porodu. Jde nám o zajištění individuální péče o rodičku i novorozence,“ komentoval zisk certifikace primář gynekologicko-porodnického oddělení Lumír Studený. Krnovská nemocnice se do projektu zapojila už druhý rok zejména proto, aby přesvědčila rodičky, že není nutné riskovat domácí porody.

Autoři projektu PPP vychází z doporučení vydaných Světovou zdravotnickou organizací, Českou gynekologicko – porodnickou společností a z měření kvality zdravotní péče prostřednictvím dotazníkového šetření u rodiček. Vytvořili desatero přirozeného porodu v porodnici: dialog, individuální přístup, informovanost, respekt, odbornost, souhlas, bez poplatků, svoboda, stop škodlivé separaci, kojení. Současně se v PPP sleduje celá škála ukazatelů, které odkazují na průběh porodu. Podstatným ukazatelem je podíl přirozených porodů na celkovém počtu neoperačních porodů. Přirozených porodů je v krnovské nemocnici většina.

Cílem projektu PPP je zásadním způsobem změnit praxi v porodnicích a přistupovat ke každé rodičce a jejím přáním zvlášť. Od porodníků a porodních asistentek to vyžaduje empatii a maximální snahu cíleně se zaměřit na přání maminek či daného rodičovského páru.

Kritéria certifikace jsou nastavena velmi přísně. Certifikáty PPP jsou udělovány v těchto kategoriích:

 „Ocenění za vzornou spolupráci na projektu PŘIROZENÝ POROD V PORODNICI“
(uděluje se porodnicím, které dosáhly stanoveného podílu získaných respondentek)

„Certifikát za vstřícný přístup k rodičkám“
(uděluje se porodnicím, které splnily podmínky v oblasti spokojenosti rodiček)

„Certifikát za šetrnou medikaci při vedení porodů“
(uděluje se porodnicím, které splnily podmínky v oblasti sledovaných výkonů)

Nejvyšší kategorií je
CERTIFIKÁT SPOKOJENÁ RODIČKA za komplexní podporu přirozeného porodu

(uděluje se porodnicím, které splnily souhrnné podmínky pro certifikaci)

Do Krnova přijíždí rodit maminky ze vzdálených regionů, kde takové možnosti pro porod nejsou. Krnovská porodnice je rovněž zastáncem bondingu, což je proces, při kterém se tvoří úzký vztah mezi maminkou a miminkem. Nemocnice je mimo jiné od roku 2002 držitelkou titulu Baby Friendly Hospital - ocenění za podporu zdravého vývoje novorozenců a propagaci kojení. Při propouštění z porodnice je plně kojeno 96,4 procenta novorozenců.

ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupce, mobil: 721 857 097

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--