Krnovská nemocnice odhalí pamětní desku lékaře Vladimíra Šiguta st.

Tisková zpráva 1. února 2017

K neobvyklému kroku se rozhodla krnovská nemocnice. U příležitosti 1. ročníku odborné regionální konference „Den akutní medicíny“ bude zítra (2. února) slavnostně odhalena pamětní deska doktora Vladimíra Šiguta staršího, který v Krnově položil základy akutní medicíny. Pamětní desku společně odhalí ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, doktor Ladislav Václavec, syn Vladimíra Šiguta - současný primář neurologie Vladimír Šigut mladší a doktor Marek Spyra, primář ARO.

„V 70. letech docházelo k výraznému rozvoji pojmu akutní medicína. Byli to hlavně anesteziologové, kteří se zasloužili o položení základů oživování, resuscitace. Dokázali zajistit dýchací cesty a hlavně mechanicky nahradit funkci dýchání a oběhu a tím výrazně zvýšit šanci na přežití u pacientů se zástavou dechu a srdeční činnosti,“ říká doktor Ivan Pavlák, náměstek pro léčebnou péči a ombudsman krnovské nemocnice.
 
Doktor Šigut starší patřil mezi průkopníky nejen oboru anesteziologie a resuscitace, ale i mezi ty, kteří posunuli  úroveň podávání anestezie v krnovském okrese. „A tak jak se rozvíjela činnost anesteziologů, tak se rozvíjel i tento obor v našem regionu. Vznikala lůžková ARO oddělní, přednemocniční neodkladná péče - záchranka, léčba bolesti, nutriční léčba.  Za tím vším stál v počátcích pan kolega Šigut. Byl skutečným průkopníkem akutní medicíny,“ uvádí Pavlák s tím, že krnovská nemocnice si velice váží jeho práce a proto se rozhodla uspořádat odbornou konferenci, která se bude týkat akutní medicíny, tzn. stavů, které mohou ohrožovat nebo ohrožují život pacientů. „Odborná veřejnost bude formou popisu případů seznámena s naléhavými situacemi, konkrétními případy, se kterými se setkali a které řešili lékaři i zdravotní sestry naší nemocnice,“ doplnil náměstek pro léčebnou péči.

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov pořádá 1. ročník odborné regionální konference „Den akutní medicíny“ ve Středisku volného času Krnov 2. 2. od 14:00 do 18:00. Na programu je 11 přednášek lékařů a zdravotních sester. Akce je určena lékařským zdravotnickým pracovníkům, všeobecným sestrám, porodním asistentkám, zdravotním laborantům, zdravotnickým záchranářům, asistentům ochrany veřejného zdraví, farmaceutickým asistentům, nutričním terapeutům a zdravotně sociálním pracovníkům.

ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupce, mobil: 721 857 097

Fotografie z konference naleznete níže.

https://www.facebook.com/SZZ-Krnov-194019143953002/photos/?tab=album&album_id=1339886532699585

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--