V krnovské nemocnici se usadila Zdravotní škola pro starší a pokročilé

TISKOVÁ ZPRÁVA, 23. listopadu 2016

Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) ustavila Zdravotní školu pro starší a pokročilé. Jde o cyklus přednášek spojených s praktickými ukázkami a do budoucna i s návštěvou vybraných oddělení či pracovišť. Na jejich organizaci se podílí Spolek Počteníčko, který usiluje o aktivizaci seniorů, a zejména sami senioři z Krnovska.
„Přednášky na nejrůznější témata pro seniory v našem městě občas bývají, většinou v Domově pro seniory, ale my bychom rádi vedli soustavný projekt neformálního vzdělávání na téma prevence a ochrana zdraví v seniorském věku,“ vysvětlil ředitel krnovské nemocnice, doktor Ladislav Václavec.
V tuto chvíli má nemocnice za sebou dvě pilotní přednášky. Zájem o ně je spontánní a roste. „Lidé mohou přijít podle svého zájmu a samozřejmě radost máme z těch seniorů, kteří k nám chtějí chodit pravidelně. Těch je zatím zhruba 20,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzi. 
Podle nemocnice je cílem vytvořit opakovatelný cyklus, sestavený tak, aby zaujal cílovou seniorskou skupinu. Ta se sama podílí na výběru jednotlivých seminářů či přednášek. Zatímco napoprvé byla řeč hlavně o vlivu věku na pohybový aparát a svalstvo, na listopadovém semináři se lidé dozvěděli o úskalích správné výživy ve vyšším věku. „Velkým překvapením pro mě bylo to, jak snadno může seniorům hrozit podvýživa,“ říká paní Jitka M. a chválí i to, že dietní sestry připravily ochutnávku pomazánky z avokáda či dezertu ze špaldové mouky.
 „Právě senioři jsou nejčastějšími konzumenty zdravotní péče a právě oni mohou pro svůj zdravotní stav něco udělat. Proto by měli vědět, jak se chovat a jak přizpůsobit životní styl a návyky. Současně by se měli dozvědět něco o prevenci a vidět, jak některá pracoviště vypadají. Co je v nemocnici, když to bude potřeba, může čekat. A nemocnice se současně může pochlubit tím, co nabízí a může poskytnout,“ míní ředitel Václavec.
Osteoporóza, diabetes, nádorová onemocnění, pohybové aktivity, konzumace léků, diety, infekční onemocnění, rehabilitace, péče o člena rodiny a další potřebná témata by nemocnice chtěla, pokud o ně bude u seniorů zájem, nabízet i příští rok. Na leden už plánuje ortopedickou přednášku o nemocech a náhradách velkých kloubů.

ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupce, mobil: 721 857 097

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--