V krnovské nemocnici vyšetřují moderním rentgenovým přístrojem

Tisková zpráva, 6. ledna 2017

V krnovské nemocnici vyšetřují moderním rentgenovým přístrojem

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov dnes slavnostně uvedlo do provozu multifunkční komplet s C-ramenem. Moderní tzv. skiagraficko-skiaskopická stěna poslouží k vyšetřování zažívacího ústrojí či cév a také k jiným výkonů v rozsahu od hlavy po dolní končetiny. Nový víceúčelový RTG přístroj pro radiodiagnostické oddělení nemocnice vyšel na téměř 16 miliónů korun, přičemž na pořízení přístroje poskytlo dotaci ve výši 10 miliónů korun Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zbývající prostředky vydala krnovská nemocnice.

Nový přístroj nahradil starší typ používaný od roku 2003. „Pořízením nového přístroje Siemens Artis Zee MP se výrazně zvýší diagnostické možnosti zejména v oblasti cévního systému, rovněž umožní lépe provádět PTA – zprůchodňování cévních zúžení a uzávěrů,“ uvedl při slavnostním otevření ředitel nemocnice, doktor Ladislav Václavec.

„Jedná se o univerzální jednorovinný skiaskopicko-skiagrafický multifunkční komplet s maximálním rozsahem pohybu, plochým detektorem a plnou digitalizací obrazu určený pro diagnostiku a intervence na vaskulárním a nevaskulárním systému, ERCP, skiaskopická vyšetření trávicího traktu a pro další výkony od hlavy po dolní končetiny,“ říká primář radiodiagnostického oddělení Ivo Šenkyřík s tím, že systém musí umožnit jakékoliv projekce vleže i vestoje bez nutnosti překládat pacienta a musí zaručovat volný přístup ze všech stran.

Výhodou nové skiagraficko-skiaskopické stěny je především nižší dávka rentgenového záření pro pacienta i ošetřující personál, díky čemuž je vyšetření daleko šetrnější k organismu. Zároveň je přístroj ve srovnání s předchozím zařízením, které již dosluhovalo, daleko spolehlivější.

„Další velkou výhodou nové skiagraficko-skiaskopické sklopné stěny je také celkové urychlení a usnadnění vyšetření. Digitální obraz je velice přesný, což umožňuje snazší diagnostiku, a navíc jeho pořízení netrvá více než dvě vteřiny, což je příjemné pro pacienty i zdravotnický personál. Nemluvě o tom, že digitální snímek nebo dokonce i videonahrávka je ihned k dispozici v počítačovém systému pro všechny zainteresované lékaře, takže v případě potřeby jej může mít kdokoliv okamžitě k dispozici,“ dodává primář Šenkyřík.

Ročně bude moci být na nové skiagraficko-skiaskopické stěně vyšetřeno okolo 600 až 700 pacientů z Krnova a širokého okolí.
 
Slavnostního uvedení nového přístroje do provozu se v krnovské nemocnici, která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, zúčastnili také hejtman prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. a náměstek hejtmana pro zdravotnictví MUDr. Martin Gebauer.

„Velmi si cením toho, že se krnovské nemocnici daří i přes složitou situaci ve zdravotnictví několik let za sebou hospodařit s kladným hospodářským výsledkem, investovat do nového přístrojového vybavení a odborného rozvoje zdravotnického personálu. Hospodaření v černých číslech, to je dobrá zpráva zejména pro pacienty, vedení nemocnice i díky němu

může pokračovat v rozvojových trendech tak, aby se jim i nadále dostalo vysoce profesionální a kvalitní péče,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Dodal, že kraj letos krnovské nemocnici na investice přispěje 36 milionů korun. „Tyto peníze by měly jít zejména na pořízení přístrojového vybavení a na výstavbu lékárny a oddělení onkologie,“ upřesnil hejtman. Krnovská nemocnice je první krajské zdravotnické zařízení, které po svém zvolení do funkce navštívil.

KONTAKT PRO MÉDIA:
Eva Kijonková, mediální zastoupení SZZ Krnov, tel. 721 857 097


 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--